Listwy wokółokienne (31)

Podokienniki (17)

Nadokienniki (6)

Gzymsy (17)

Bonie (5)

Listwy do boniowania (7)

Głowice kolumn (4)

Bazy kolumn (4)

Kolumny (5)

Zworniki (6)

Wsporniki (7)

Otuliny izolacyjne (3)

Pilastry (16)

Dekoracyjna sztukateria zewnętrzna ze styropianu

Dekoracyjna sztukateria zewnętrzna to doskonały sposób na urozmaicenie wyglądu fasady budynku. Wytwarzana jest na wzór antycznych elementów architektonicznych. Bogate zdobienia elewacyjne wykonywano bowiem od wieków. Pierwotnie wykuwane były z ówczesnych materiałów budowlanych. Tworzyły całość ze ścianami, czy podporami budowli. Obecnie sztukateria do dekorowania elewacji przeżywa renesans. Nic dziwnego. Odpowiednio zaprojektowane zdobienia korzystnie wpływają na atrakcyjność fasady. Ponadto dziś stosuje się znacznie uproszczoną wersję antycznych wzorców. Zewnętrzna sztukateria nie jest bowiem częścią elewacji. Elementy wykonywane są oddzielnie, z lekkich i elastycznych materiałów. W Stryroplast postawiliśmy na dekoracyjną sztukaterię elewacyjną ze styropianu. Charakteryzuje się ona dużą wytrzymałością na mikrouszkodzenia. Łatwo ją zamontować. Duży wybór elementów sztukaterii zewnętrznej pozwala na nieograniczone wręcz możliwości zdobienia. Ma to duży wpływ na wygląd fasady budynku. Sprawdza się tu zarówno minimalizm, jak i nawiązanie do bogactwa zdobień architektonicznych. Elewacyjna sztukateria styropianowa pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych budynków. Nadaje wyjątkowego stylu. Zwraca uwagę i wyróżnia budynek na tle innych. Bez wątpienia świadczy o dobrym guście właściciela.

Zalety elewacyjnej sztukaterii ze styropianu

Elewacyjna sztukateria ze styropianu ma wiele zalet. Nie dziwi zatem tak duża popularność tego rodzaju rozwiązania. Przede wszystkim to duża oferta elementów do zdobienia zewnętrznych ścian. W każdej kategorii ozdób dostępnych jest co najmniej kilka wzorów zewnętrznej sztukaterii styropianowej. Należy przy tym dodać, że w Styroplast wykonujemy elementy na zamówienie. Jeśli zatem konieczny jest inny profil, wystarczy kontakt z naszym działem handlowym. Kolejną zaletą jest materiał, z jakiego wykonuje się sztukaterię. To styropian EPS 200. Charakteryzuje się dużą elastycznością i łatwością obróbki. Jest przy tym lekki i łatwy w montażu. Elementy pokryte są wstępnie masą sztukatorską. Nie tylko usztywnia ona materiał. Powoduje też, że staje się on odporny na drobne uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo nie szkodzą mu zmienne i ekstremalne warunki atmosferyczne. Opady, czy zmienne temperatury są obojętne dla zewnętrznych sztukaterii ze styropianu. To czyni tę ozdobę wyjątkowo popularną. Nie bez znaczenia są też względy estetyczne. Styropianową sztukaterią można w łatwy sposób podkreślić szczegóły elewacji. Zaakcentować jej wyjątkowość, czy kolor. Montaż elementów jest prosty. Nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Bez problemu można przeprowadzić go we własnym zakresie.

Styropianowa sztukateria elewacyjna — wzory

Styropianowa sztukateria zewnętrzna to przede wszystkim bogactwo wzorów. Na ofertę Styroplast składają się bowiem różne rodzaje elementów. Wśród nich znajdziemy:

Listwy wokółokienne ze styropianu

To podstawowy element dekoracyjny wśród styropianowej sztukaterii zewnętrznej. Zazwyczaj stanowi swoisty otok okien i drzwi. W znaczący sposób uatrakcyjnia wygląd budynku. Duży wpływ ma na to bogactwo wzorów. Od minimalistycznych, po klasyczne, bogato zdobione. Styropianowe listwy wokółokienne można stosować z innymi elementami. Podkreślą one wyjątkowy styl, jakiego budynkowi chce nadać inwestor.

Styropianowe podokienniki i nadokienniki zewnętrzne

Podokienniki ze styropianu to element wystroju okna. Idealnie podkreśla stolarkę. Nadaje elewacji wyjątkowej estetyki. Niekiedy dodatkowo zabezpieczają ewentualne nieszczelności powstałe podczas montażu okien. Podobną funkcję spełniają nadokienniki. To element, który ma duży wpływ na wygląd otworu okiennego. Montowany nad oknem może być wyjątkową ozdobą.

Zewnętrzne gzymsy ze styropianu

Styropianowe gzymsy elewacyjne służą ozdobie okna. Elementy sztukaterii wystają poza płaszczyznę ściany. Stają się dzięki temu doskonałym zabezpieczeniem przed ściekającą po elewacji wodą. To wyjątkowo uniwersalne elementy. Mogą być montowane pod i ponad oknem. Świetnie łączą się z innymi elementami. Mogą być też montowane jako samodzielne zdobienia elewacji.

Styropianowe bonie i listwy do boniowania

Bonie i listwy do boniowania ze styropianu zdobią narożniki budynków. Stosuje się je także na dużych powierzchniach elewacji budynku. Obecnie to elementy typowo dekoracyjne. Chronią też narożniki przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Idealnie nadają się do maskowania niezbyt równych ścian. Te elementy styropianowej sztukaterii elewacyjnej odmieniają wygląd fasady. Nadają kontrastu. Podkreślają też bryłę budynku. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie wyraźnych i równych krawędzi elewacji.

Styropianowe kolumny, bazy i głowice kolumn

Styropianowe kolumny z bazami i głowicami popularne są na całym świecie. Nadają charakterystycznego, pałacowego wręcz wyglądu. Najczęściej stosowane są jako ozdoba wejścia do budynku. Mogą też służyć jako wizualna podpora do tarasów, czy balkonów. To klasyczny element sztukaterii zewnętrznej. Spotkać je można w różnych stylach architektonicznych. Są charakterystyczne dla dużych budowli i gmachów.

Zewnętrzne wsporniki styropianowe

Elewacyjne wsporniki ze styropianu spełniają funkcję dekoracyjną. Są oryginalnym urozmaiceniem opaski okiennej lub drzwiowej. To dość uniwersalny element. Umieszcza się go zarówno pod parapetem, jak i nad oknem. Często łączy się je z gzymsami i listwami elewacyjnymi.

Styropianowe zworniki elewacyjne

Zworniki elewacyjne ze styropianu umieszcza się w centralnym punkcie nad oknem. Wyróżnia je charakterystyczny kształt. Mają stożkowaty kształt o podstawie prostokąta, kwadratu lub trapezu. Wystają lekko ponad płaszczyznę elewacji. To także uniwersalny element ozdobnej sztukaterii zewnętrznej. Można użyć go do zaakcentowania kształtu okien i drzwi.

Styropianowe pilastry zewnętrzne

Styropianowe pilastry elewacyjne przypominają płaski filar podtrzymujący budowlę. Nieznacznie wystaje on ponad lico ściany. Dawniej był istotnym elementem konstrukcyjnym. Obecnie ma wartość dekoracyjną. Rozdziela on elewację budynku na mniejsze, często równe części. Służą także do zdobień okien i drzwi. Składają się z trzech elementów: bazy, głowicy i trzonu.