Ciepły parapet

Pod nazwą ciepły parapet kryje się profil parapetowy ze sturoduru. Zwany również blokiem podparapetowym lub termoparapetem, ciepłym parapetem to wygodne rozwiązanie problemu nieszczelności pomiędzy dolnym złączema okna z murem. Wykonany z polistyrenu ekstrudowanego XPS, czyli sturoduru profil ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, co sprawia, iż w miejscu styku między ramą okienną a murem nie powstaje mostek termiczny. Termoparapet poprawia warunki ociepleniowe budynku. Zauważalnej poprawie ulegają cieplne, uszczelniające i energetyczne właściwości, co przekłada się na kondycję budynku oraz znacznie mniejsze straty ciepła wewnątrz.

Można wyróżnić kilka podstawowych zalet stosowania ciepłego parapetu:

ciepły parapet

Kształtka jest produkowana na zamówienie, dzięki czemu mamy gwarancję idealnego dopasowania do ramy okna,  oznacza to także zdecydowaną poprawę jakości montażu wybranej stolarki okiennej, ponieważ profile zapewniają bardzo stabilne oparcie dla montowanego okna.

Ciepły parapet — co to jest?

Ciepły parapet znany jest także jako blok podparapetowy, czy termoparapet. To specjalny profil wykonany ze styroduru, czyli polistyrenu ektrudowanego XPS. Montowany jest u styku okna, muru i parapetów. Stanowi podporę pod stolarkę okienną. Jednak najważniejszym zadaniem ciepłego parapetu jest ochrona przed utratą ciepła. Miejsce, w którym jest umieszczony, często nie jest w żaden sposób zabezpieczone. Tworzy się w nim mostek termiczny. Stwarza to idealne warunki do utraty ciepła, jak również przemarzania ściany. Termoparapet zdecydowanie poprawia szczelność w miejscu łączenia okna z parapetami i ścianą. W konsekwencji pozwala na oszczędność wynikającą z ogrzewania budynku. W dobie wysokich opłat za paliwo grzewcze jest to właściwie niezbędny element. Zwłaszcza w energooszczędnych i pasywnych domach.

Ciepły parapet powinien być dopasowany do okna. Tylko wtedy możemy mieć pełną gwarancję szczelności. Profil uniwersalny nie zawsze pasuje do każdej stolarki. Zwłaszcza że ciepły parapet montowany jest do wszystkich rodzajów okien: PCV, drewnianych i aluminiowych. Najlepszym momentem zastosowania kształtki jest budowa domu. Jej montaż możliwy jest także podczas remontu i wymiany stolarki okiennej.

Ciepły parapet — co daje styrodurowy profil pod oknem?

Ciepły parapet ze styroduru przeciwdziała utracie ciepła z pomieszczeń. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta. Do doskonałe rozwiązanie do okien o dużych powierzchniach. Daje bowiem stabilną podporę podczas ich montażu. Wpływ na to mają właściwości styroduru. A konkretnie jego duża odporność na ściskanie. Okna o dużych rozmiarach są ciężkie. Ich montaż na profilu termoparapetu daje gwarancję prawidłowego osadzenia ościeżnicy. Oszczędzi nam to późniejszych regulacji okna. Sprawi też, że nie wystąpi problem złego ich domykania, czy naprężeń ramy. Profile styrodurowe ciepłego parapetu mają też inne zalety.

Wśród nich wymienić należy:

Montaż profili ciepłego parapetu

Montaż ciepłego parapetu jest niezwykle prosty. To wielka zaleta tego rozwiązania. Najlepiej przeprowadzać go już na etapie budowy domu. Świetną okazją jest także remont i wymiana stolarki okiennej. Profil ciepłego parapetu montuje się do wypoziomowanego otworu w ścianie. Idealnie nadaje się do tego klej do styropianu. Równie dobre jest zastosowanie silikonu lub panki montażowej. Dobre efekty przynosi także zastosowanie zaprawy klejowej. Kształtka styropianowa posiada specjalny profil, na którym montowane jest okno. Ten szczegół gwarantuje dokładne spasowanie elementów. Powinna ona pasować idealnie do ramy ościeżnicy. Daje jej solidne oraz szczelne podparcie. Ważne jest, by element ciepłego parapetu zamontowany był w poziomie. Należy bowiem pamiętać, że każda niedokładność skutkować będzie trudnościami w otwieraniu i zamykaniu okna.

ciepły parapet

Ciepły parapet — niska cena, wysoka skuteczność

Dużą zaletą ciepłego parapetu jest niska cena profili. Jest to koszt niewspółmiernie niski do strat ciepła spowodowanych mostkami termicznymi. Warto przy tym dodać, że elementy styrodurowe wykonywane są na konkretne zamówienie. Gwarantuje to idealne dopasowanie do każdego rodzaju okien. To ważne, ponieważ ich ościeżnice mają różne profile. Ciepły parapet powinien idealnie do nich pasować. To właśnie daje odpowiedni efekt związany z oszczędnością ciepła. Cena ciepłego parapetu ze styroduru zależna jest od kilku czynników. Przede wszystkim jest to zamówiona ilość profili. Znaczenie ma także ich wymiar oraz rodzaj. Ciepły parapet może być bowiem podstawą pod parapet wewnętrzny oraz zewnętrzny. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest kształtka dwustronna. Wszelkie zapytania o cenę ciepłego parapetu prosimy kierować do Działu Handlowego Styroplast. Nasi pracownicy podpowiedzą, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Od razu też podadzą wstępną wycenę inwestycji.

Styrodurowe profile ciepłego parapetu — opinie

Jak można się domyślać, opinie o ciepłych parapetach ze styroduru są w większości pozytywne. Wynika to głównie z oszczędności w ogrzewaniu, jakie daje ten niepozorny element. Nawet w wyjątkowo wietrzne dni dookoła okna nie ma żadnych nieszczelności. Miejsce to jest ciepłe jak pozostała część pomieszczenia. W dobie ekologicznych i energooszczędnych domów to duża zaleta. Każdy inwestor dąży bowiem do jak najniższych kosztów związanych z utrzymaniem domu. Nie bez znaczenia jest także zabezpieczenie zamontowanych okien. Pianka montażowa nie ulega dzięki temu degradacji. Ciepły parapet uszczelnia dolną część okna. Przeciwdziała zbieraniu się tam wilgoci i niszczeniu połączenia. To także idealne rozwiązanie w pomieszczeniach nieogrzewanych. Ciepły parapet sprawia, że ściana pod oknem nie przemarza. Nie wchodzi na nią pleśń, co ma bardzo duże znaczenia dla zdrowia mieszkańców budynku. Trudno się zatem dziwić dobrym opiniom na temat kształtek styrodurowych ciepłego parapetu. To niezastąpiony element nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa. Elementy tego rozwiązania są bardzo trwałe i nie wymagają prac konserwatorskich. Ich wymiana może być konieczna dopiero przy kolejnej wymianie stolarki okiennej w budynku. Opinie użytkowników ciepłego parapetu są jednoznaczne. To świetne rozwiązanie, zapewniające duże oszczędności.

Inne nasze produkty:

Gdzie kupić najlepsze profile ciepłego parapetu?

Najlepszym miejscem na zakup styrodurowego ciepłego parapetu jest producent profili. To nie tylko gwarancja najniższej ceny. Tu znacznie ważniejsze jest idealne dopasowanie kształtki do ościeżnicy okna. Może być ona różna w zależności od producenta stolarki. Znaczenie ma także rodzaj okien. PCV, aluminium i drewno różnią się bowiem sposobem montażu. Nieco inaczej wyglądają także profile zewnętrzne ościeżnic. W Styroplast przykładamy do tego wielką uwagę. Nasz produkt musi bowiem spełniać wysokie standardy. To dzięki dokładności i jakości nasi Klienci oszczędzają na ogrzewaniu. Producent ciepłych parapetów — Styroplast — wytwarza zarówno jednostronne, jak i dwustronne kształtki. Dopasowujemy je do wszystkich rodzajów okien, jakie można spotkać na rynku. Masz wątpliwości lub pytania? Skontaktuj się w sprawie profili ciepłych parapetów z Działem Handlowym Styroplast. Udzielimy w tym zakresie wyczerpujących informacji. Podpowiemy, jaki ich rodzaj będzie najlepszy. Zaproponujemy optymalne rozwiązania. Zarówno cenowe, jak i jakościowe.

 Zapraszamy też do naszych kształtek styropianowych.