JAK TO ZROBIĆ?

Montaż sztukaterii oraz deski elewacyjnej

Krok 1

Docinanie

Listwy można łatwo i precyzyjnie przycinać. Nadają się do tego typowe narzędzia – skrzynka uciosowa z ręczną piłą do drewna lub metalu o drobnym zębie, ewentualnie elektryczna piła kątowa.

Krok 2

Klejenie

Elementy przykleja się do suchego, pozbawionego kurzu i tłuszczu podłoża, za pomocą dostępnych na rynku klejów do sztukaterii wewnętrznej (np. NMC ADEFIX, Creativa by Cezar, Den Braven Polymer, Soudal). Przed przyklejeniem listew zaleca się obcięcie ich z obu stron po około 2cm – dzięki temu będą idealnie zgrywały się na złączeniach. Po przyklejeniu i wyschnięciu połączenia należy wygładzić papierem ściernym. Nie należy używać silikonów, gdyż nie pokryje ich farba.

Krok 3

Malowanie

Zamontowaną sztukaterię pokrywamy 2-krotnie farbą wewnętrzną, wodną, nie zawierającą rozpuszczalników, które mogą uszkodzić malowaną powierzchnię. Sztukateria StyroPlast przystosowana jest bezpośrednio do malowania.

montaż sztukaterii

Uwaga:

Jeżeli do listwy będzie montowana oświetleniowa taśma LED – należy wcześniej sprawdzić, czy światło nie przebija bądź “prześwituje” przez listwę. Zdarza się to bardzo rzadko, ale jeśli wystąpi taka sytuacja, wówczas należy do listwy przykleić taśmę aluminiową samoprzylepną – odbijającą światło.

Taśma dodatkowo pozwala równomiernie rozproszyć światło, dając efekt bardziej jednolitego strumienia, gwarantując przy tym fenomenalne efekty wizualne. Taśmę naklejamy od wewnętrznej strony listwy i dopiero na taśmę przyklejamy paski oświetleniowe LED.

1

Docinanie

Profile elewacyjne można łatwo i precyzyjnie przycinać. Masa pokrywająca profile pozwala na zastosowanie typowych narzędzi (piłka do metalu, nóż do wełny mineralnej), do docięcia pod kątem- koryto lub przymiar kątowy.

2

Przyklejanie

Elementy przykleja się do suchego, pozbawionego kurzu i tłuszczu podłoża, za pomocą dostępnych na rynku klejów do styropianu. Podczas montażu profili temperatura nie powinna być niższa niż +5°C i wyższa niż +30°C. Podłożem może być zarówno otynkowana ściana bez ocieplenia jak i wykonane ocieplenie. Przy montażu zalecane jest nakładanie kleju na całą powierzchnię klejenia zębatą pacą.

3

Fugowanie i połączenia

Podczas mocowania sztukaterii, złączenia pozostają niesklejone ok. 12 godzin i znajdują się w odstępie od siebie 4-5mm. Po upływie 12 godzin wypełniamy pozostawioną szczelinę zaprawą elastyczną stosowaną w systemach dociepleń.

Druga metoda to klejenie złączeń równocześnie z przyklejaniem sztukaterii do podłoża. W tym przypadku klej należy nanosić na całej powierzchni krawędzi łączonych i dokładnie docisnąć je do siebie. Nadmiar kleju należy usunąć. Po wyschnięciu wszelkie nierówności gładko wykończyć papierem ściernym o grubości 40-60, aż do uzyskania monolitycznej powierzchni. Tak przygotowane profile na ścianie są gotowe do nanoszenia warstwy nawierzchniowej, np. farby lub dowolnego tynku.

W obu tych przypadkach do zlicowania się dwóch elementów proponujemy zaprawę elastyczną stosowaną w systemach dociepleń, np. Caparol 190 lub Caparol Cap-elast Riss-Spachtel. Można użyć również akrylu z dodatkiem kwarcu do użytku zewnętrznego.

4

Malowanie profili

Po zakończeniu montażu niezbędne jest pomalowanie elementów sztukaterii odpowiednią z naszymi wyrobami farbą elewacyjną. Warstwa nawierzchniowa profili jest przystosowana bezpośrednio do malowania. Przed malowaniem zalecane jest zagruntowanie sztukaterii gruntem wymaganym przez producenta farby nawierzchniowej (wyjątek stanowią farby z wkomponowanym środkiem gruntującym). Profile należy malować wyłącznie farbami fasadowymi, odpornymi na warunki atmosferyczne, o bardzo wysokim stopniu elastyczności.

Elementy należy malować farbami akrylowo-silikonowymi, które są farbami elastycznymi i nie brudzącymi. Należy pamiętać że warstwa nakładanej farby powinna być bardzo cienka, a odstęp czasowy każdej z tych cienkich powłok nie krótszy niż co 12 godzin. Wyklucza się stosowanie farb SILIKATOWYCH!

Sposób wykonania zakończenia

montaż sztukaterii

Krok I

Element docinamy pod kątem 45 stopni według czerwonych linii.

montaż sztukaterii

Krok II

Usunięcie środkowego elementu i sklejenie pozostałych części.

montaż sztukaterii

Krok III

Zakończenie gotowe !!!

1

Przygotowanie narzędzi

Potrzebne do montażu narzędzia: klej do imitacji deski, paca, szpachelka, paca zębata 4 mm, czyste wiadro, gąbka, pędzel, silikonowa farba podkładowa, lazura do drewna.

Przygotowanie podłoża

Podłoże powinno być, suche, równe, odtłuszczone, wolne od zabrudzeń. Zaleca się montaż na systemy dociepleniowe BSO na styropianie, bezpośrednio na wyprawę klejową z zatopioną siatką zbrojącą.

2

Prace wstępne

Montaż imitacji deski zaleca się przeprowadzić w min. 2 osoby, zacząć od dołu do góry. Na przygotowanej powierzchni odrysować przy użyciu poziomicy linię prostą. Następnie wyrównać do linii i przymocować listwę startową (do tego celu można użyć listwy drewnianej, aluminiowej lub PCV). Listwa posłuży jako podparcie dla pierwszego rzędu desek. Po zakończonym montażu listwę zdemontować.

3

Przygotowanie i nałożenie kleju na powierzchnię

Dedykowany, gotowy klej wymieszać mieszadłem wolnoobrotowym. Gęstość kleju może się zmienić w zależności od temperatury pracy. W razie potrzeby dolać wody i ponownie wymieszać. Następnie nałożyć pacą na powierzchnię klejenia. Jednorazowo nanosić na powierzchnię ok. 1m2. Nie przystępować do prac jeżeli temperatura w okresie 7 dni od aplikacji może spaść poniżej 5 st.

4

Montaż deski

Zębatą stroną pacy utworzyć powierzchnię klejenia. Przyłożyć, wyrównać i równomiernie docisnąć panel do powierzchni. W razie potrzeby skorygować położenie. Aby uzyskać naturalne deskowanie, montaż kolejnych rzędów wykonać na tzw. mijankę, cegiełkę, kontrolując wypoziomowanie okładzin.

5

Obróbka

Po przyklejeniu panelu, górną krawędź należy dokładnie zabezpieczyć przed wnikaniem wody. Klej spełnia rolę szpachli. Podobnie wykonać łączenia pionowe i narożniki, nakładając dodatkowo klej w miejscach styku.

Nadmiar wyciśniętego kleju w miejscach łączenia okładzin należy usunąć, powierzchnię wygładzić mokrym pędzlem lub gąbką.

Podobnie wykonujemy skrajne boczne krawędzie, nakładając klej i wyrównując powierzchnie. Zwrócić szczególną uwagę na górną deskę o prawidłowe zabezpieczenie górnej krawędzi przed wnikaniem wody. Jest to bardzo istotne aby woda nie wnikała od góry i nie spływała za deskowaniem. Co może skutkować wypłukaniem kleju i odklejeniem się paneli.

6

Nałożenie koloru

Po wstępnym wyschnięciu kleju, w zależności od temperatury otoczenia po ok. 72 h można przystąpić do zabezpieczenia powierzchni. Panele pomalować farbą podkładową EBX-2FL, następnie po wyschnięciu, lazurą akrylową UV Protect w wybranym kolorze. W okresie poprzedzającym malowanie nie wolno dopuścić do zawilgocenia lub zamoknięcia paneli. W tym celu należy chronić przygotowaną elewację przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Do malowania użyć pędzla z twardym włosiem. Zaleca się malowanie dedykowanymi lazurami akrylowymi – UV PROTECT. Jednokrotne malowanie wystarczy do zabezpieczenia i nadania powierzchni koloru. DEKORDESKĘ można również malować akrylowymi farbami elewacyjnymi.

7

Efekt "Starego drewna"

Po wyschnięciu pierwszej warstwy koloru nanieść drugą warstwę tego samego koloru. Bezpośrednio po nałożeniu „na mokro” przetrzeć powierzchnie pacą z twardą gąbką. Usunąć lazurę z pacy i kontynuować zacieranie. W miejscach zagłębień pozostanie większa ilość lazury tworząc naturalny efekt postarzanego drewna.