Aktualności

Malowanie sztukaterii styropianowej

sztukateria zewnętrzna
Malowanie sztukaterii styropianowej może wzbogacić wizualnie wnętrze lub elewację budynku. Wszystko tu zależy od pierwotnego zamysłu inwestora. Listwy, gzymsy i dekory ze styropianu to ozdoba sama w sobie. Jednak nadanie im koloru w sposób znaczący podnosi ich wartość estetyczną. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy kontrastują z barwą ściany lub elewacji. Malowanie sztukaterii styropianowej nie jest trudne. Materiał, z którego są wykonywane, jest do tego przygotowany. Listwy i dekory ze styropianu są wstępnie pokryte masą sztukatorską. Farba bez problemu pokryje oryginalną barwę elementów. Należy jedynie pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Jaką farbą malować sztukaterię styropianową?

Przygotowania do malowania sztukaterii styropianowej warto zacząć od wyboru odpowiedniej farby. Nie chodzi tu jedynie o jej kolor. Z pewnością to istotna rzecz, jednak trzeba skupić się na jej składzie. Szczęśliwie nie trzeba szukać farb do styropianu. Specjalistyczne kosztują znacznie więcej, niż chcielibyśmy wydać. Do malowania sztukaterii i elementów ze styropianu doskonale nadaje się farba do wnętrz. Warunkiem jest, by nie była ona na bazie rozpuszczalnika. Szeroki wybór takich znajdziemy w niemal każdym markecie i sklepie budowlanym. Dodatkowo dostępne są one w nieograniczonej wręcz kolorystyce. Podkreślamy jednak, by nie zawierały one rozpuszczalników. Farby takie podczas malowania sztukaterii styropianowej mogą zniekształcić elementy. Wątpliwości co do składu rozwieje próba wykonana na zbędnym kawałku listwy, czy dekora. Efekt widać już po kilku minutach. Jeśli element nie rozpuścił się, farba z pewnością nadaje się do malowania styropianowych elementów. W drugiej kolejności skupiamy się na doborze koloru. Tu do wyboru są farby gotowe lub z mieszalnika.

Jaką farbą malować sztukaterię styropianową?

To naprawdę nic trudnego. Z tą czynnością poradzi sobie nawet początkujący. Zwłaszcza gdy poczynione zostaną odpowiednie przygotowania. To ważne. Unikniemy w ten sposób przestojów w malowaniu. Oszczędzi nam to także niepotrzebnych frustracji. Co jest potrzebne do malowania ozdobnych elementów?

  • mały pędzel lub wałeczek do malowania;
  • kuweta na farbę;
  • miękka, wilgotna ściereczka bawełniana;
  • taśma malarska;
  • podkład chroniący przed zabrudzeniem farbą.

Pędzel lub wałek do malowania sztukaterii styropianowej można zastąpić niewielkim pistoletem. W przypadku mniejszych elementów przydatny może być też aerograf. Tę metodę pozostawiamy jednak fachowcom dysponującym odpowiednimi narzędziami. Trudno bowiem wymagać, by do prostej, jednorazowej czynności kupować sprzęt za kilkaset złotych.

Malowanie nie wymaga dużego doświadczenia. Odpowiednia farba i zestaw prostych narzędzi to wszystko, co potrzebne. Poniżej przedstawiamy proces krok po kroku. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek oraz nieestetycznego wyglądu elementów.

Zapraszamy po nasze produkty:

Przygotowanie sztukaterii styropianowej do malowania

Malowanie dekoracyjnych elementów ze styropianu należy zacząć od ich przygotowania. W tym celu należy usunąć z powierzchni elementów wszelki pył i kurz. W tym celu przyda się miękka szmatka. Może ona być delikatnie nasączona czystą wodą. Pominięcie tej czynności może odbić się na efekcie prac. Warstwa farby do styropianu będzie niejednolita. W przyszłości może nastąpić jej odpryskiwanie od styropianowych elementów. Warto od razu sprawdzić, czy listwy i gzymsy odpowiednio trzymają się ściany i sufitu.

Zabezpieczenie powierzchni wokół styropianowych elementów sztukaterii

Do zabezpieczenia powierzchni wokół styropianowej sztukaterii doskonale nadaje się taśma malarska. Jej szerokość ma drugorzędne znaczenie. Ważne jest, by była ona odpowiednio przyklejona do podłoża. Unikniemy wtedy rozmazywania się i ściekania farby po ścianie. Na podłogę warto w tym czasie położyć folię malarską. Tu sprawdzą się też inne podkłady. Z pewnością oszczędzą nam późniejszego uciążliwego sprzątania.

Malowanie sztukaterii styropianowej

Kolejnym etapem prac jest malowanie sztukaterii styropianowej. Stosujemy przy tym krótkie pociągnięcia pędzlem lub wałkiem. Dzięki temu uzyskamy jednolitą grubość nakładanej farby. W przypadku elementów z ornamentami warto posłużyć się niewielkim pędzelkiem. Choć wydaje się to żmudne, doskonale wypełni on farbą wszelkie zakamarki sztukaterii. W przypadku gładkich powierzchni całkowicie wystarczy szerszy pędzel lub wałek do malowania.

Schnięcie pomalowanych dekorów ze styropianu

Schnięcie to właściwie ostatni etap prac. Ponadto nie wymaga on od nas żadnego nakładu. W tym przypadku pośpiech nie jest wskazany. Należy stosować się do sugestii producenta farby. Dopiero po całkowitym wyschnięciu elementów będzie widoczny efekt naszej pracy. Tu warto przyjrzeć się im przy mocnym oświetleniu. Od razu będzie widać, czy styropianową sztukaterię należy pomalować raz jeszcze. Pamiętajmy jednak, by warstwa farby dobrze wyschła. W przeciwnym wypadku będzie się rozmazywała na powierzchni elementu. Standardem są dwie warstwy. Niektóre farby, czy kolory wymagają jednak większych poprawek. Zależne jest to od jakości zastosowanej farby. Od tego zależy również czas jej schnięcia.

Porządkowanie po malowaniu sztukaterii

Porządki po malowaniu oznaczają koniec prac. Możemy rozpocząć go tuż po całkowitym wyschnięciu farby. Jeśli element został nią odpowiednio pokryty, można chwalić się efektami malowania. Wcześniej jednak warto odkleić maskujące taśmy malarskie. Sugerujemy, by zrobić to tuż po ostatecznym zakończeniu prac. W przeciwnym wypadku taśma może pozostawić nieestetyczne ślady na ścianie, czy suficie. Folia na podłodze też nie będzie już potrzebna.