Aktualności

Jak zamaskować karnisz sufitowy?

listwy maskujące karnisz

Jak zamaskować karnisz w nowoczesnych wnętrzach? Zadanie tylko z pozoru okazuje się trudne. Na rynku dostępnych jest wiele metod, które można z powodzeniem zastosować. Nie są przy tym wymagane specjalne umiejętności. Z uwagi na gotowe rozwiązania nie trzeba też stosować żadnych półśrodków. Osłona na karnisz doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy wystroju wnętrz. Świetnie sprawdza się w stylach minimalistycznych. Choćby w skandynawskim, gdzie stawia się na prostotę wystroju i minimum dekoracji. Nie znaczy to jednak, że osłony na karnisz nie mogą wzbogacać wnętrz swoim wyglądem. Tu bowiem wszystko zależy od wizji dekoratora, czy użytkownika pomieszczeń. Przy zachowaniu prostych rozwiązań można uzyskać nieszablonowy efekt. Jak to zrobić? Jak ładnie zabudować karnisz sufitowy? Kilka rozwiązań znajdziecie poniżej.

Sprawdź nasze produkty: Listwy maskujące karnisz

Jak elegancko zasłonić karnisz sufitowy?

Osłony na karnisze sufitowe są domeną nie tylko nowoczesnych wnętrz. Stosuje się je z uwagi na ujednolicenie wnętrza. Przy okazji zakrywają niezbyt elegancką szynę sufitową. Maskują ponadto jej połączenie z firankami, czy też zasłonami. Karnisze z osłoną wyglądają efektownie i oryginalnie. Nadają spójności wnętrzom pomieszczeń, stając się przy okazji dodatkową ozdobą. Pomysł ten zdobywa sobie coraz większą popularność wśród dekoratorów. Nic dziwnego. Jest prosty do zrealizowania. Pozostaje przy tym tanim dodatkiem wyróżniającym pomieszczenia. Jak zatem zasłonić karnisz sufitowy? Tu popularność zdobyło sobie kilka rozwiązań. Wśród nich znajdziemy:

  • osłony na karnisze sufitowe z karton-gipsu;
  • maskowanie szyny w podwieszanym suficie;
  • styropianowa listwa dekoracyjna jako osłona karnisza.

Osłona na karnisz z płyty kartonowo-gipsowej

Osłona na karnisz z karton-gipsu to dość popularne rozwiązanie. Niestety, z uwagi na ilość koniecznych prac nie zawsze jest wygodna. Najczęściej wykonuje się ją podczas większych remontów bądź wykończenia wnętrz nowego budynku. Karnisze z osłoną karton-gips stanowią najczęściej element większej zabudowy. Są eleganckie i doskonale ukrywają szynę sufitową. Można je z łatwością malować. Stanowią wtedy ciekawy kontrast do całościowej kolorystyki pomieszczenia. Mogą przybierać także kolor neutralny. Idealnie wtapiają się wówczas w ogólny wystrój. Na takie osłony na karnisze szynowe z łatwością da się zamontować styropianową listwę przysufitową. Zdecydowanie podnosi to efekt wizualny pomieszczenia. W ten sposób można nadać wnętrzom oryginalnego wystroju i stylu.

Jak ukryć karnisz w podwieszanym suficie?

Jak zamaskować karnisz, by był całkowicie niewidoczny? Najlepiej jest wpuścić go w podwieszany sufit. Tego rodzaju montaż wykonuje się podczas remontu lub wykończenia pomieszczeń. Powodem takiego stanu rzeczy jest skomplikowany proces prac. Podwieszany sufit doskonale ukryje szynę na suficie. Jednak całość prac wymaga dużych przygotowań i nakładu kosztów. Stąd rozwiązanie to nie cieszy się dużą popularnością wśród dekoratorów. Tego rodzaju aranżacje wykonuje się raczej przy okazji odświeżania pomieszczeń. Wpuszczenie karnisza w płaszczyznę podwieszanego sufitu jest bowiem czasochłonne. I jeśli zależy nam jedynie na tym efekcie — także drogie. Nie zmienia to faktu, że taka osłona karnisza całkowicie go kryje. Staje się niewidoczny dla oczu. To bardzo ciekawy sposób na oryginalny i nowoczesny wystrój wnętrz.

Zapraszamy po nasze produkty:

Styropianowa listwa dekoracyjna — elegancka osłona karnisza

Elegancką osłoną karnisza są styropianowe listwy dekoracyjne. Popularne elementy wykończeniowe nadają wnętrzom wyrafinowanego stylu i splendoru. Są lekkie i łatwe w montażu. Dużym atutem jest fakt, że można je zakładać niemal w każdej chwili. Nie wymaga to dużych przygotowań. Nie jest też kłopotliwe w kontekście nieporządku. Tego rodzaju prace może przeprowadzić nawet początkujący majsterkowicz. To ogromna zaleta styropianowych listew maskujących karnisz sufitowy. Często stanowią one znacznie szerszy wystrój wnętrza. Dekory styropianowe z powodzeniem ozdabiają ściany oraz sufity pomieszczeń. Tworzą niebanalne wzory lub podkreślają elementy aranżacji. Stąd listwy ze styropianu łatwo zastosować jako osłony na karnisze. Są tanie, eleganckie i dostępne w wielu wzorach. Zarówno minimalistycznych, jak i ozdobnych. To wyjątkowo prosty sposób na ukrycie karnisza. Nie ma też większego problemu z doborem wzoru. Najczęściej jako osłona karnisza występuje listwa styropianowa o szerokości 10 cm. Nie tylko w całości go maskuje. Ukrywa też przed oczami gości mocowanie firanek i zasłon. Wszelkie szyny, zaczepy oraz żabki nie będą już psuły spójnego i nowoczesnego wyglądu pomieszczeń. Osłona karnisza o szerokości 10 cm jest łatwo dostępna u producentów sztukaterii styropianowej. Duży ich wybór znajdziecie w ofercie Styroplast. Na takim elemencie bez problemu można też instalować oświetlenie LED. Doda to wnętrzu wyjątkowego nastroju i niebanalnego stylu.

Jak zamaskować szynę sufitową ozdobnymi listwami styropianowymi?

Listwami styropianowymi można także maskować szyny sufitowe. W tym celu lepiej wybrać jest nieco węższy wzór. I tu może on być częścią całego wystroju pomieszczenia. Może też występować jako pojedynczy element. Montaż listew jest bardzo prosty. Niczym nie różni się od maskowania karnisza. To idealny sposób na szybkie udekorowanie wnętrza. Obawy może budzić materiał, z jakiego wykonane są ozdobne listwy styropianowe. Nie ma się jednak czym przejmować. Poszczególne elementy wykonana są z odpornego na drobne uszkodzenia styropianu. Bez problemu można je także malować. W ciągu kilku godzin można w ten sposób wzbogacić wystrój pomieszczenia. Atutem są różne wzory listew do maskowania szyn sufitowych. W ofercie znajdują się zarówno proste, jak i bardziej dekoracyjne elementy. Dodatkowo można pokusić się o montaż dodatkowego oświetlenia LED na styropianowych listwach. Można w ten sposób stworzyć oryginalne oświetlenie nocne.