Montaż sztukaterii
Docinanie
Profile elewacyjne można łatwo i precyzyjnie przycinać. Masa pokrywająca profile pozwala na zastosowanie typowych narzędzi (piłka do metalu, nóż do wełny mineralnej), do docięcia pod kątem- koryto lub przymiar kątowy.
Przyklejanie
Elementy przykleja się do suchego, pozbawionego kurzu i tłuszczu podłoża, za pomocą dostępnych na rynku klejów do styropianu. Podczas montażu profili temperatura nie powinna być niższa niż +5°C i wyższa niż +30°C. Podłożem może być zarówno otynkowana ściana bez ocieplenia jak i wykonane ocieplenie. Przy montażu zalecane jest nakładanie kleju na całą powierzchnię klejenia zębatą pacą.
Fugowanie i połączenia
Podczas mocowania sztukaterii, złączenia pozostają niesklejone ok. 12 godzin i znajdują się w odstępie od siebie 4-5mm. Po upływie 12 godzin wypełniamy pozostawioną szczelinę zaprawą elastyczną stosowaną w systemach dociepleń.
Druga metoda to klejenie złączeń równocześnie z przyklejaniem sztukaterii do podłoża. W tym przypadku klej należy nanosić na całej powierzchni krawędzi łączonych i dokładnie docisnąć je do siebie. Nadmiar kleju należy usunąć. Po wyschnięciu wszelkie nierówności gładko wykończyć papierem ściernym o grubości 40-60, aż do uzyskania monolitycznej powierzchni. Tak przygotowane profile na ścianie są gotowe do nanoszenia warstwy nawierzchniowej, np. farby lub dowolnego tynku.
W obu tych przypadkach do zlicowania się dwóch elementów proponujemy zaprawę elastyczną stosowaną w systemach dociepleń, np. Caparol 190 lub Caparol Cap-elast Riss-Spachtel. Można użyć również akrylu z dodatkiem kwarcu do użytku zewnętrznego.
Malowanie profili
Po zakończeniu montażu niezbędne jest pomalowanie elementów sztukaterii odpowiednią z naszymi wyrobami farbą elewacyjną. Warstwa nawierzchniowa profili jest przystosowana bezpośrednio do malowania. Przed malowaniem zalecane jest zagruntowanie sztukaterii gruntem wymaganym przez producenta farby nawierzchniowej (wyjątek stanowią farby z wkomponowanym środkiem gruntującym). Profile należy malować wyłącznie farbami fasadowymi, odpornymi na warunki atmosferyczne, o bardzo wysokim stopniu elastyczności.
Elementy należy malować farbami akrylowo-silikonowymi, które są farbami elastycznymi i nie brudzącymi. Należy pamiętać że warstwa nakładanej farby powinna być bardzo cienka, a odstęp czasowy każdej z tych cienkich powłok nie krótszy niż co 12 godzin. Wyklucza się stosowanie farb SILIKATOWYCH!
Sposób wykonania zakończenia
Krok I
Element docinamy pod kątem 45 stopni według czerwonych linii.
Krok II
Usunięcie środkowego elementu i sklejenie pozostałych części.
Krok III
Zakończenie gotowe !!!