Aktualności

Czym pomalować styropianowe ozdoby?

ozdoby styropianowe

Malowanie styropianowych ozdób nie stanowi dużego wyzwania. To prosta czynność, której podoła nawet początkujący majsterkowicz. Warto jednak zapoznać się z poniższymi informacjami. Prace przebiegać będą wtedy bez przestojów i niepotrzebnego stresu. Wszak najlepiej czynności takie wykonywać bez przerw i nerwów, że coś poszło nie tak. Tajemnica tkwi w odpowiednim przygotowaniu. Czym malować styropianowe ozdoby? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Zachęcamy do lektury!

Styropianowe ozdoby — co przygotować do malowania?

Ozdoby ze styropianu są popularną dekoracją na różne okazje. Powszechnie używane są z okazji świąt Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy. Z ich pomocą można stworzyć przepiękne ozdoby Walentynkowe. Mogą służyć również jako oryginalna laurka na Dzień Matki, Babci, czy Dziadka. Jednak surowa dekoracja styropianowa nie ma w sobie tyle uroku, co własnoręcznie ozdobiona. Stąd warto pokusić się o jej pomalowanie. To naprawdę łatwa czynność. Wcześniejsze przygotowania ułatwią jedynie prace. Sprawią, że malowanie styropianowych ozdób stanie się jeszcze łatwiejsze. Co jest potrzebne do malowania styropianowych ozdób? Lista potrzebnych rzeczy jest krótka. Tym przyjemniejsza będzie praca nad ich zdobieniem. Oto przydatne do prac narzędzia:

  • farba — koniecznie na bazie wody lub lateksu;
  • pędzelek lub wałek do malowania;
  • taśma malarska;
  • wilgotna szmatka do usunięcia nadmiaru farby.

Przyznacie sami, że przygotowania nie są trudne. Największym wyzwaniem jest sama farba. Pędzelek, czy szmatkę na pewno znajdziemy w domu. Same prace będą przebiegały przy tym szybko i bezproblemowo.

Jaką farbą malować ozdoby styropianowe?

Podczas malowania styropianowych ozdób najważniejsza jest farba. Od niej bowiem zależy efekt naszych prac. Jak wspomnieliśmy wyżej, koniecznością jest jej odpowiedni dobór. Nie można tu bowiem stosować farb na bazie rozpuszczalników. Grozi to uszkodzeniem i rozpuszczeniem malowanych powierzchni ozdób styropianowychJaka farba jest najlepsza do malowania styropianu? Na bazie wody. Może być to zwykła farba plakatowa, z jakiej korzystają dzieci w przedszkolach i szkołach. Jeśli jednak zależy nam na lepszym efekcie, warto zainwestować w nieco droższe rozwiązania. Takimi są farby akrylowe i lateksowe. Ich dużą zaletą jest duża kolorystyka, którą dopasować można niemal do każdego wnętrza. Dla osób, które przykładają dużą wagę do szczegółów, polecamy też specjalne farby do styropianu. Wiele zależy też od samej ozdoby, którą chcemy pomalować. W przypadku styropianowych jajek plakatówki wydają się najlepsze. Łatwo je wytrzeć. Nie stanowią też problemu w przypadku zabrudzenia rąk i odzieży. To ważne, zwłaszcza gdy w pracach pomagać nam będą dzieci. Dla nich to wymarzone zajęcie. Rozwijają przy tym własną kreatywność. Są ponadto bardzo dumne z faktu, że mogą uczestniczyć w świątecznych przygotowaniach. Podobnie jest ze styropianowymi bombkami na choinkę. Tu także panuje duża dowolność w doborze farb. Warto przy tym pamiętać, że można ozdobić je na wiele innych sposobów. Tu sprawdzi się decoupage. Oklejanie styropianowych ozdób jest równie wciągające, co ich malowanie. Można przy tym zastosować oryginalne materiały. Świetnie sprawdzi się tu papier kolorowy, bibuła, serwetki, czy brokat.

Czym malować styropianowe dekoracje?

Do malowania styropianowych dekoracji przyda się pędzelek lub wałek. To popularne narzędzia, które na pewno znajdziemy w domu. Ich rozmiar zależy w dużej mierze od wielkości samej ozdoby. Przy dużych powierzchniach wałek wydaje się optymalny. Nieco inaczej rzecz wygląda przy malowaniu styropianowych dekoracji typu jajko-pisanka, czy bombka. Tu przyda się pędzelek o małym rozmiarze. Dzięki niemu możliwe będzie precyzyjne naniesienie farby i stworzenie oryginalnego wzoru na ozdobach. Przydatne mogą być też inne, popularne przybory domowe. Do tworzenia precyzyjnych linii można wykorzystać zwykłą wykałaczkę. W przypadku wielokolorowych motywów może się przydać także taśma malarska. Łatwo ją odkleić. Nie pozostawia też lepiących śladów na styropianowej powierzchni ozdób.

Zapraszamy po nasze produkty:

Jak malować sztukaterię styropianową?

Malowanie sztukaterii styropianowej jest równie łatwe co zdobienie dekoracji z tego materiału. Tu także konieczne jest użycie farby bez rozpuszczalników. Daje to gwarancję zachowania elementów w nienaruszonym kształcie. Dodatkowo styropianowa sztukateria pokryta jest specjalną masą szpachlową, która ułatwia naniesienie koloru. Koniecznością jest przygotowanie powierzchni malowania. W tym celu wystarczy przetrzeć ją wilgotną, bawełnianą szmatką. Usuniemy w ten sposób ewentualne zabrudzenia i kurz z powierzchni elementu. Sama czynność nie przysporzą żadnych problemów. Po naniesieniu cienkiej warstwy farby należy dokładnie osuszyć sztukaterię. Jeśli zależy nam na czasie, można użyć do tego suszarki. Pamiętajcie jednak, że wystarczy tu powiew chłodnego powietrza. Nadmierne jego nagrzanie może spowodować uszkodzenie styropianowej ozdoby. Po pomalowaniu element gotowy jest do montażu. Tę operację można przeprowadzić także na elementach już umocowanych do sufitu, czy ściany. By zabezpieczyć ścianę przed niechcianymi zaciekami można użyć taśmy malarskiej. Z pewnością uchroni ona powierzchnię przed ewentualnymi zaciekami i zabrudzeniami od farby.