Aktualności

Jak ciąć listwy przysufitowe?

Listwy przysufitowe stanowią cześć wykończenia sufitu. Stają się dopełnieniem wnętrza, ale mogą posłużyć również jako „maskownica” pewnych niedoskonałości. Listwy przysufitowe mogą doskonale zakryć szyny karniszowe czy wystające kable. Najczęściej sprzedawane są w 2 metrowych elementach, dlatego warto wiedzieć, jak ciąć listwy przysufitowe, by montaż przebiegł bez problemów i nieestetycznych doróbek.

Wiele osób na sama myśl o dopasowaniu listew do ścian ma gęsią skórkę. Nie warto od razu się zniechęcać, ponieważ sam proces skracania i docinania sztukaterii nie jest skomplikowany. Nie musimy wcale zatrudniać fachowców, aby cieszyć się pięknie i estetycznie wykończonym sufitem. Dodatkowym plusem są zaoszczędzone fundusze, które możemy przeznaczyć na inne prace remontowe.

Listwa wykończeniowa przysufitowa

Sztukateria to bardzo szerokie pojęcie, jej skład wchodzi wiele rodzajów listew. Jedną z nich jest listwa wykończeniowa przysufitowa, która może służyć między innymi, jako dekoracja wnętrza. Bez względu na panujący we wnętrzu styl, listwę wykończeniową przysufitową można wykorzystać niemal w każdej aranżacji. Szeroki wachlarz wzorów pozwala na dużą dowolność w wyborze.

Zapraszamy po nasze produkty:

Pod jakim kątem ciąć listwy przysufitowe?

Wszystko zależne jest od umiejscowienia listew. W listwach przysufitowych występują dwa rodzaje cięcia – 45 i 90 stopni. W praktyce wygląda to tak, że listwy skracamy pod kątem prostym (90 stopni), a w rogach docinamy pod kątem 45 stopni. Docinanie listew przysufitowych w narożnikach zagwarantuje nam idealne dopasowanie na łączeniu dwóch ścian.

Czym docinać listwy przysufitowe

Jest bardzo wiele narzędzi, którymi możemy dociąć perfekcyjnie listwy. Jeżeli mamy to zrobić samemu warto skupić się na narzędziach, które będą dla nas przystępne cenowo. Są to piła ręczna i skrzynka uciosowa.

  • Piła ręczna jest wszystkim znana i bez problemu poradzimy sobie z docięciem listwy pod kątem prostym (90) czyli skróceniem listwy
  • Skrzynka uciosowa jest mniej popularnym narzędziem. Jest bardzo prosta w użyciu, i zdecydowanie przyda się przy cięciu listew pod kątem 45, gdy będziemy chcieli dopasować listwy w narożnikach.

Jak ciąć listwy przysufitowe w narożnikach?

Aby dobrze dociąć listwę powinniśmy użyć wspomnianej już skrzynki uciosowej. Narzędzie to umożliwi nam precyzyjne docięcie listew pod odpowiednim kątem. Jest ogólnie dostępna, więc nie będzie problemu z jej zakupem. W skrzynce znajduje się specjalne zagłębienie, w które wkłada się listwę i za pomocą piły docina element. Warto pamiętać, że każdy typ listwy, niezależnie od tego czy jest to listwa przysufitowa czy przypodłogowa, przycinamy tak samo. Bez znaczenia również jest to, z jakiego materiału jest wykonana. Najistotniejsze w docinaniu listew jest odpowiedni sprzęt. Dzięki niemu unikniemy nieestetycznie wykończonej listwy.

Cięcie listew przysufitowych pod kątem 45 stopni.

Cięcie listew przysufitowych pod kątem 45 stopni wymaga dużo większej precyzji niż ich skracanie. Nie jest zalecane cięcia listwy „na oko”, gdyż może prowadzić do widocznych ubytków, co prowadzi do mało estetycznego efektu końcowego. Skrzynka uciosowa zagwarantuje nam równo przyciętą listwę z zewnętrznym, jak i wewnętrznym kącie ściany.