Aktualności

Sztukateria wewnętrzna i zewnętrzna ze styropianu – rodzaje i zastosowanie

Ozdabianie przestrzeni nie musi wiązać się tylko z zakupem drobnych dodatków, bibelotów i, w efekcie, z zagracaniem mieszkania. Dużo ciekawsze i bardziej eleganckie efekty, można osiągnąć, decydując się na rozwiązania, przypominające integralną część budynku. Z powodzeniem w tym celu wykorzystuje się elementy ze styropianu. To tworzywo najczęściej kojarzy się z elewacjami i, ogólnie, z ocieplaniem nieruchomości.

To słuszne skojarzenie, bo nierzadko można spotkać się z tego typu otulinami izolacyjnymi (taką funkcję spełnia również deska elewacyjna styropianowa). Warto jednak zdawać sobie sprawę, że z tego materiału da się również tworzyć przepiękne formy. To wdzięczne tworzywo występuje w wielu wariantach. Nowoczesne produkty pozwalają na osiągnięcie spektakularnych rezultatów. Poniżej podajemy kilka przykładów takiej sztukaterii zewnętrznej i wewnętrznej ze styropianu.

Styropian jako sposób ozdobienia domu

Zmiany aranżacyjne najczęściej dotyczą wnętrza pomieszczeń. Jakiekolwiek odświeżenie budynku z zewnątrz najczęściej kojarzy się z kosztownymi pracami i rusztowaniami, które na długo zagoszczą na terenie posesji. Jest jednak tańszy i wygodniejszy sposób na wprowadzenie takich zmian – mowa o listwach wokółokiennych, nadokiennikach i podokiennikach. Taka ozdoba okna wpływa na prezentację całego budynku. Na tym jednak nie kończą się możliwości sztukaterii zewnętrznej styropianowej. Elewację budynku skutecznie ozdobią również:

  • deski elewacyjne styropianowe
  • bonie elewacyjne (w tym bonie dekoracyjne)
  • stylowe pilastry
  • kolumny o różnorodnej masywności/wysokości

Powyższe warianty pozwalają podkreślić charakter domu. Ich ogromną zaletą jest to, że dzięki nim nawet laicy, którzy nie znają się za bardzo na sprawach związanych z budownictwem, mogą dowolnie wpływać na to, jak prezentuje się budynek. Do montażu poszczególnych elementów warto zatrudnić specjalistów. Nadal jednak w gestii właściciela nieruchomości leży podejmowanie decyzji o stylizowaniu domu.

W sztukaterii zewnętrznej styropianowej wykorzystuje się elementy o bardzo dużej trwałości i elastyczności. Każda taka ozdoba musi cechować się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Właściwe parametry styropianu są tu kluczowe, bo tylko materiały wysokiej jakości będą w stanie ozdabiać budynek przez długi czas. Mimo wysokiej trwałości i solidności, takie elementy są lekkie i bardzo łatwe w montażu. Instalacja gzymsów elewacyjnych styropianowych zajmuje więc dużo mniej czasu niż montaż elementu wykonanego z innych materiałów.

Sztukateria wewnętrzna styropianowa – jak z pomocą styropianu ozdobić pomieszczenia?

Wiele wariantów wykorzystywanych w sztukaterii wewnętrznej, można zastosować również wewnątrz domu. Chociaż deski styropianowe najczęściej ozdabiają elewacje nieruchomości, z powodzeniem sprawdza się również w salonach i sypialniach. Wysokiej jakości deska styropianowa bardzo dobrze imituje drewno, nadając przestrzeni klasy i luksusowego wyglądu. Wystarczy odrobina kreatywności, aby do przestrzeni mieszkalnej przenieść również bonie, czy nawet kolumny.

Listwy do boniowania to jednak tylko jeden z wielu wariantów. Ze styropianu wykonuje się bowiem szereg innych rozwiązań, pozwalających na estetyczne i trwałe wykończenie mieszkań. Ogromną popularnością cieszą się różnorodne warianty nowoczesnych listew. Do tej kategorii można zaliczyć:

  • listwy dekoracyjne wokółokienne
  • listwy wewnętrzne
  • listwy sufitowe (w tym listwy oświetleniowe sufitowe)
  • listwy przysufitowe

Co szczególnie ważne w przypadku aranżowania wnętrz, na sztukaterię wewnętrzną styropianową można zdecydować się w każdym momencie, nie tylko przed oddaniem mieszkania do użytku. Szybki, bezproblemowy montaż to w końcu brak konieczności przeprowadzania długiego, kłopotliwego i uciążliwego remontu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że rozwiązania styropianowe wewnętrzne mogą być również bardzo funkcjonalne. Idealnym przykładem jest ciepły parapet. Taki profil zapobiega utracie ciepła. Jeśli więc zależy nam na tym, żeby wyeliminować zimne powietrze zbierające się w pobliżu okna, ciepłe parapety skutecznie rozprawią się z tym problemem.

Szerokie zastosowanie nowoczesnych elementów ze styropianu dowodzi, że ten materiał nie powinien kojarzyć się tylko ze wspornikamikształtkami styropianowymi czy ozdobami okolicznościowymi (choć w każdej z tych ról sprawdza się znakomicie). Obecnie można spotkać się ze styropianem o bardzo zróżnicowanych parametrach. Te najtwardsze (używane np. do produkcji gzymsu styropianowego), po przejściu procesu utwardzania masą żywiczną, stanowią świetną alternatywę dla innych materiałów, droższych i wymagających skomplikowanego i czasochłonnego montażu.

Ale sztukaterii styropianowej “bronią’ nie tylko cena i funkcjonalność. Najlepsi producenci są w stanie zaproponować elementy wykonane z ogromną precyzją. Taka dbałość o detale sprawia, że te rozwiązania prezentują  się świetnie nie tylko z daleka, nadając unikalnego charakteru domowym elewacjom. Świetnie wyglądają również z bliska, stanowiąc piękną ozdobę wnętrz o różnorodnym przeznaczeniu i estetyce.

Zapraszamy po nasze produkty: