Aktualności

Sztukateria na ścianie — jak zrobić samodzielnie?

sztukateria na ścianę

Sztukateria styropianowa na ścianie jest jedną z popularniejszych ozdób stosowanych we wnętrzach. Przełamuje monotonię gładkich ścian. Dodaje elegancji i szyku świadczącego o dobrym guście właściciela. Pomalowana podkreśla kontrastowy kolor dodatków. Często powiększa optycznie wnętrze pomieszczenia. Styropianowa sztukateria na ścianie jest przy tym łatwa w montażu. Nie wymaga skomplikowanych narzędzi. Daje dużo zadowolenia i satysfakcję z samodzielnej aranżacji wnętrz. Jak zatem zrobić samodzielnie sztukaterię styropianową na ścianie? Poniżej kilka porad, które z pewnością przydadzą się w jej wykonaniu.

Jak samodzielnie zrobić sztukaterię na ścianie — co będzie potrzebne?

By samodzielnie zrobić styropianową sztukaterię na ścianie potrzeba nam będzie kilka rzeczy. Warto zawczasu przygotować się do prac. Oszczędzi nam to późniejszego stresu i niepotrzebnych nerwów. Tym większa będzie satysfakcja i zadowolenie z samodzielnego wykonania ściennej sztukaterii ze styropianu. Oto lista niezbędnych rzeczy, które przydadzą się w pracy.

 • styropianowe listwy dekoracyjne do montażu na ścianie;
 • poziomica;
 • miara o długości pozwalającej na swobodne pomiary;
 • ołówek do zaznaczenia miejsc montażu sztukaterii ze styropianu;
 • drabinka;
 • niewielka piła z drobnymi zębami lub ostry nóż montażowy;
 • skrzynka uciosowa do cięcia elementów pod kątem;
 • odpowiedni klej montażowy do styropianowej sztukaterii ozdobnej;
 • pistolet do kleju;
 • szpachlowa masa do sztukaterii ze styropianu;
 • farba i niewielki pędzel do malowania sztukaterii styropianowej.

To lista niezbędnych przedmiotów. Sprawią, że praca przy samodzielnym montażu styropianowej sztukaterii ozdobnej na ścianie będzie przyjemnością. Ich wcześniejsze przygotowanie pozwoli na ciągłość działania. Frustrujące bowiem jest odrywanie się od pracy w poszukiwaniu odpowiednich narzędzi. Te przygotowania sprawią, że montaż sztukaterii styropianowej na ścianie pójdzie wyjątkowo gładko. Więcej w poradniku – montaż sztukaterii.

Jak zaplanować montaż sztukaterii styropianowej na ścianie?

Mając przygotowane narzędzia, potrzebujemy dobrego planu. Planu na odpowiednie rozmieszczenie elementów sztukaterii styropianowej na ścianie. Kupując listwy mamy najczęściej już pomysł na własną aranżację wnętrza. Oczami wyobraźni widzimy gdzie i jak elementy będą rozmieszczone. Potrzeba jednak czegoś więcej niż jedynie wizji. Sztukateria styropianowa na ścianie lubi symetrię i dokładnie wyliczone długości elementów. Ważne są także odległości pomiędzy nimi. Tu nie można sobie pozwolić na niedokładności. Na dużych powierzchniach ściennych sztukateria styropianowa musi być położona równo. Każda krzywizna będzie widoczna gołym okiem. Zepsuje to efekt dekoracyjny. A pamiętać należy, że właśnie o to chodzi. Styropianowa sztukateria ozdobna powinna być ozdobą. Tu przyda się dokładna miara, poziomica i ołówek. Warto wcześniej rozrysować na ścianie miejsca montażu poszczególnych elementów. Oszczędzi nam to później poprawek i strat w materiale. Listwy styropianowe tworzące kąty proste należy przycinać piłką o drobnych zębach lub ostrym nożykiem. Przyda się tu także skrzynka uciosowa. Dzięki niej linie cięcia elementów będą dokładnie ze sobą spasowane. Ważne jest przy tym, by nie szarpać krawędzi styropianu. Podczas planowania rozmieszczenia sztukaterii na ścianie nie należy przesadzać z jej ilością. Wygląda ona doskonale na dużych powierzchniach. Na mniejszych ścianach warto zachować umiar. Zbyt duża ilość elementów i ozdób może później wydawać się przytłaczająca. Z zasady do pomieszczeń o mniejszej powierzchni stosuje się bardziej subtelne elementy. Na dużych ścianach świetnie sprawdzi się sztukateria złożona z szerokich listew styropianowych. Przy planowaniu rozmieszczenia listew styropianowych dobrze jest wziąć pod uwagę późniejsze ustawienie mebli. Od razu można też przygotować tło pod ozdoby ścienne jak obrazy, czy trofea.

Zapraszamy po nasze produkty:

Jak przykleić sztukaterię styropianową do ściany?

Przyklejenie sztukaterii styropianowej do ściany nikomu nie sprawi problemu. Ważne jest, by dobrać odpowiedni klej. Nie może on rozpuszczać styropianowych elementów. Należy nakładać go falowaną linią na spodnią warstwę listew sztukateryjnych. Nie należy przy tym oszczędzać. Nim dociśniemy listwę do ściany, trzeba sprawdzić, czy jest równo z zaznaczonym wzorem. Lepiej sprawdzić to dwa razy. Krzywo położona na ścianie sztukateria styropianowa nie wygląda dobrze. Elementy muszą być solidnie przymocowane do ściany. Dlatego warto docisnąć je ze sporą siłą. Ewentualny nadmiar kleju z pewnością wypłynie spod listew. Usuwa się go wilgotną szmatką. W przypadku łączeń elementów warto pamiętać o ich miejscach styku. Nie żałujmy kleju. Po wyschnięciu listwy styropianowe zachowają ciągłość. Szpary między elementami dobrze jest wypełnić masą szpachlową do sztukaterii. Można nałożyć ją palcem. Nadmiar łatwo usunąć zwilżoną ściereczką.

Jak malować sztukaterię styropianową na ścianie?

Malowanie sztukaterii styropianowej to ostatni etap prac. Warto zaczekać z tym przynajmniej 24 h od jej montażu. Da nam to pewność, że elementy nie będą się przesuwały. Pozwoli też zaschnąć wypełnieniom z masy szpachlowej. Przed malowaniem powinno się oczyścić elementy z zabrudzeń i kurzu. Tak przygotowana sztukateria styropianowa gotowa jest do malowania. Należy do tego użyć farb na bazie wody. Da nam to gwarancję, że elementy nie rozpuszczą się. Każdy z nich należy dokładnie pokryć farbą. Nie zapominajmy o szczelinach pokrytych masą szpachlową. Niekiedy warto pomalować styropianowe listwy ozdobne dwukrotnie. Farba dokładnie wtopi się w każdą nierówność. Pozwoli to uzyskać jednolity efekt ciągłości listew. Nawet po dokładnych oględzinach nie będzie widać miejsc ich łączenia.