Sposoby montażu sztukaterii oraz deski elewacyjnej

Czytaj instrukcję poniżej lub:

01

Docinanie

Profile elewacyjne można łatwo i precyzyjnie przycinać. Masa pokrywająca profile pozwala na zastosowanie typowych narzędzi (piłka do metalu, nóż do wełny mineralnej), do docięcia pod kątem- koryto lub przymiar kątowy.

02

Przyklejanie

Elementy przykleja się do suchego, pozbawionego kurzu i tłuszczu podłoża, za pomocą dostępnych na rynku klejów do styropianu. Podczas montażu profili temperatura nie powinna być niższa niż +5°C i wyższa niż +30°C. Podłożem może być zarówno otynkowana ściana bez ocieplenia jak i wykonane ocieplenie. Przy montażu zalecane jest nakładanie kleju na całą powierzchnię klejenia zębatą pacą.

03

Fugowanie i połączenia

Podczas mocowania sztukaterii, złączenia pozostają niesklejone ok. 12 godzin i znajdują się w odstępie od siebie 4-5mm. Po upływie 12 godzin wypełniamy pozostawioną szczelinę zaprawą elastyczną stosowaną w systemach dociepleń.

Druga metoda to klejenie złączeń równocześnie z przyklejaniem sztukaterii do podłoża. W tym przypadku klej należy nanosić na całej powierzchni krawędzi łączonych i dokładnie docisnąć je do siebie. Nadmiar kleju należy usunąć. Po wyschnięciu wszelkie nierówności gładko wykończyć papierem ściernym o grubości 40-60, aż do uzyskania monolitycznej powierzchni. Tak przygotowane profile na ścianie są gotowe do nanoszenia warstwy nawierzchniowej, np. farby lub dowolnego tynku.

W obu tych przypadkach do zlicowania się dwóch elementów proponujemy zaprawę elastyczną stosowaną w systemach dociepleń, np. Caparol 190 lub Caparol Cap-elast Riss-Spachtel. Można użyć również akrylu z dodatkiem kwarcu do użytku zewnętrznego.

04

Malowanie profili

Po zakończeniu montażu niezbędne jest pomalowanie elementów sztukaterii odpowiednią z naszymi wyrobami farbą elewacyjną. Warstwa nawierzchniowa profili jest przystosowana bezpośrednio do malowania. Przed malowaniem zalecane jest zagruntowanie sztukaterii gruntem wymaganym przez producenta farby nawierzchniowej (wyjątek stanowią farby z wkomponowanym środkiem gruntującym). Profile należy malować wyłącznie farbami fasadowymi, odpornymi na warunki atmosferyczne, o bardzo wysokim stopniu elastyczności.

Elementy należy malować farbami akrylowo-silikonowymi, które są farbami elastycznymi i nie brudzącymi. Należy pamiętać że warstwa nakładanej farby powinna być bardzo cienka, a odstęp czasowy każdej z tych cienkich powłok nie krótszy niż co 12 godzin. Wyklucza się stosowanie farb SILIKATOWYCH!

Sposób wykonania zakończenia

Element docinamy pod kątem 45 stopni według czerwonych linii.


Usunięcie środkowego elementu i sklejenie pozostałych elementów.


Zakończenie gotowe do malowania !

Czytaj instrukcję poniżej lub:

01
Potrzebne do montażu narzędzia: klej do imitacji deski, paca, szpachelka, paca zębata 4 mm, czyste wiadro, gąbka, pędzel, silikonowa farba podkładowa, lazura do drewna.
02
Przy deskowaniu częściowym odciąć poziomą linią miejsce klejenia deski od którego zaczynamy.
03
Nałożyć klej pacą na ścianę. W ten sposób utworzyć powierzchnię klejenia ok. 2m2. Następnie zaciągnąć nałożony klej zębatą stroną pacy, ruchem od dołu do góry.
04
Przyłożyć imitację deski do ściany i delikatnie docisnąć. W razie potrzeby można skorygować położenie przesuwając panel po kleju.
05
Dociąć żądaną długość „deski” nożem, następnie przyłożyć do miejsca klejenia i docisnąć do deski poniżej wyciskając klej w miejscu łączenia. W ten sposób utworzyć deskowaną powierzchnię ok. 2m2. Szpachelką zebrać nadmiar kleju z miejsc łączeń.
06
Dokładnie dokleić i wyrównać przyklejoną powierzchnię „deski” przyklepując szeroką pacą. Następnie miejsca łączeń dokładnie przetrzeć mokrą gąbką tworząc gładką powierzchnię styku. Pozostawić do wyschnięcia na ok. 8-12 godz.
07
Po wyschnięciu powierzchnie pomalować silikonową farbą podkładową, a następnie lazurą do drewna. Zaleca się sprawdzenie koloru ponieważ będzie on zbliżony ale nie identyczny z wzornikiem lazur. Imitacja deski ma inną chłonność niż naturalne drewno. Po wyschnięciu lazury „deska” wiernie imituje naturalne drewno. Jakość powłoki zależy od użytej lazury. Można myć wodą z użyciem detergentów.
TOP